Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Problematyczna skóra szyi i dekoltu.

Często słyszę nutkę zdziwienia w głosie moich Klientek, kiedy omawiając rekomendowane przez siebie produkty do stosowania w domu bądź ułożony, spersonalizowany program zabiegowy, nadmieniam o trosce nie tylko o skórę twarzy, ale jak ważna jest właściwa pielęgnacja skóry szyi i na dekolcie, o których w codziennych rytuałach często zapominają albo świadomie pomijają, bo wydaje Im się to zupełnie niepotrzebne. Mam ogromną nadzieję, że tym artykułem choć kilka Osób przekonam, dlaczego tak być nie powinno, i że w kontekście dbania o swoją urodę, stanowią jej bardzo istotny element.

Budowa anatomiczna.

W porównaniu do skóry twarzy jest niezwykle cienka, posiada mniej kolagenu i gruczołów łojowych, a dodatkowo delikatna warstwa tkanki podskórnej i mięśnie szyi i dekoltu graniczą prawie bezpośrednio z dużymi naczyniami krwionośnymi i narządami. To wszystko powoduje, że zdecydowanie szybciej niż na twarzy ulega przesuszeniu i procesowi starzenia, którego konsekwencją jest utrata jędrności, wiotkość, brak odpowiedniego napięcia i elastyczności, a także powstawanie w tempie ekspresowym – przez wszystkich niechcianych- zmarszczek. Warto podkreślić, że te ostatnie dotyczą nie tylko osób dojrzałych, ale także w młodym wieku. Ich przyczyną może być np. nieprawidłowa postawa ciała, czytanie w pozycji półleżącej czy często spotykane pochylenie głowy z przyciągniętą do szyi brodą.

Oczywiście wśród czynników mających wpływ na wygląd skóry szyi i dekoltu znajdą się również te, na które nie mamy wpływu, tzn. genetyczne, ale w dużej mierze za kondycję i jej napięcie odpowiadamy my sami, zbierając po latach efekty braku odpowiedniej troski.

Teoretycznie wiemy już, że promieniowanie UV jest odpowiedzialne za ogrom uszkodzeń przyspieszających proces starzenia, a i tak zwykle aplikujemy kosmetyk z odpowiednim filtrem wyłącznie na twarz, zapominając o skórze szyi i dekoltu, która zdecydowanie szybciej traci swoją dobrą kondycję i piękny wygląd.

Must have” – domowa pielęgnacja skóry szyi i dekoltu.

Niezwykła wrażliwość tych partii zwykle przysparza wiele kłopotów w kwestii doboru odpowiedniej pielęgnacji domowej. Wyjątkowo cienka, delikatna, wręcz wiotka, przewlekle eksponowana na działanie światła (i nie chodzi tu tylko o letnią opaleniznę), mniej elastyczna, ma słabo wykształconą tkankę podskórną więc przede wszystkim powinniśmy zadbać o to żeby między skórą twarzy, a szyi i dekoltu nie powstało charakterystyczne odcięcie. Wymaga bardziej skoncentrowanych składników aktywnych, ale jeśli nie mamy pod ręką dedykowanych preparatów do codziennego stosowania, użyjmy choć tego samego, którym traktujemy skórę twarzy. Domowe sposoby i ich podstawa to regularne aplikowanie przede wszystkim substancji nawilżających, antyoksydantów czy retinoidów. Świetnie sprawdzą się tutaj kompleksy napinające, ujędrniające i liftingujące okolicę szyi i dekoltu. W przypadku osób dojrzałych odpowiednie będą produkty silnie odżywiające i regenerujące, a także uzupełniające płaszcz lipidowy skóry. Oprócz tych substancji, spełni się także witamina C i witamina E (zwana „eliksirem młodości”) czy kwas glikolowy. Skoncentrowane sera bądź ampułki, wszelkie kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry szyi i dekoltu, delikatnie wklepujemy posuwając się ruchem pionowym czyli górze. Te partie warto również raz w tygodniu potraktować delikatnym peelingiem oraz odpowiednią maską o właściwościach nawilżających, ujędrniających i napinających. Oczywiście – nigdy nie zapominamy o ochronie przed działaniem promieni UV, stosując codziennie kosmetyki z filtrem SPF 30 (nie tylko latem).

Skóra szyi i dekoltu w gabinecie kosmetologii.

Podobnie jak w przypadku skóry twarzy, oprócz domowej pielęgnacji wymaga dodatkowego i odpowiedniego dla siebie wsparcia w gabinecie kosmetologii w postaci profesjonalnych zabiegów. U Osób dojrzałych stosowany wyłącznie krem nawilżający nie będzie wystarczający. W zależności od stanu, ewentualnych dodatkowo występujących niedoskonałości jak np. przebarwień czy wyraźnych zmarszczek pionowych i/lub poziomych (zwanych „naszyjnikiem Wenus”), a także nadmiernej wiotkości czy braku elastyczności, dobiera się właściwe metody terapeutyczne, które skutecznie poprawią kondycję i pozwolą odmłodzić szyję i dekolt.

Prawidłowo wykonany masaż kosmetyczny to nieodzowny element prawie każdego rytuału pielęgnacyjnego w gabinecie kosmetologii. Oprócz cudownie relaksującego dotyku, pozytywnie oddziałuje na mięśnie szyi i na dekolcie, poprawi krążenie, dotleni komórki, usunie martwy naskórek, a przez stymulację fibroblastów – pobudzi syntezę nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Wpłynie na zdrowy wygląd i napięcie nie tylko okolicy często już zwiotczałej skóry szyi, ale także na dekolcie. Niejednokrotnie pomijany, osobiście polecam przy braku przeciwwskazań, każdej skórze.

Młodszym Klientom – prewencyjnie i na tzw. pierwsze zmarszczki, a skórze dojrzałej – w odpowiednim cyklu sesji, z pewnością zaproponowałabym zabieg na bazie peptydów mimetycznych, wspartych wysokoenergetycznym kompleksem cukrowym, glukonolanktonem oraz wyciągiem z alg. Jest to zabieg głęboko nawilżający, odżywczy, idealny na powstałe zmarszczki na szyi i na dekolcie oraz dający efekt ogólnego liftingu opracowanej okolicy. (https://klinikamedikos.pl/kosmetologia/silnie-odzywiajacy-phower-p-e-p-t-i-d-e/).

Na dekolt i skórę szyi z wyraźnymi oznakami starzenia (zmarszczki skóry szyi i na dekolcie), na której istotnie odznaczają się liczne przebarwienia i znaczne poluźnienie, rekomenduję zastosowanie peelingów z wykorzystaniem kwasów medycznych w postaci dermatologicznego resurfacingu. Najlepsze rezultaty osiągamy wymuszając terapią całokształt przemian nie tylko zachodzących w powierzchownych, ale i oddziałujących na głębokie warstwy skóry. Takie odmłodzenie poprzez odbudowę skóry szyi i na dekolcie, wymusza odnowę komórkową, stymulację procesów naprawy czy regeneracji, a w konsekwencji zagwarantuje efekt remodelingu i kompleksowej poprawy wyglądu tkanki, na której pracujemy (https://klinikamedikos.pl/kosmetologia/intensywnie-odmladzajacy-i-rozswietlajacy-phenomen-a-g-e/).

W przypadku konieczności zastosowania specjalnie opracowanego jako zaawansowanego zabiegu przeciwdziałającego bardzo wyraźnym efektom jakie niesie za sobą starzenie się skóry (w tym zmiany pigmentacyjne, nadmierne zrogowacenia i przesuszenia, głębsze zmarszczki oraz blizny), z pewnością sprawdzi się terapia kwasem TCA. Preparat w połączeniu z arbutyną i siarczanem magnezu, sprawia, że możliwa jest jego aplikacja nawet na skórę bardzo wrażliwą i z problemem naczyniowym. Osiągamy wówczas maksymalny efekt terapeutyczny, bez dyskomfortu podczas sesji gabinetowej dla Klienta oraz najmniejszym możliwym mikro złuszczaniem i możliwością szybkiego powrotu do codziennych obowiązków (https://klinikamedikos.pl/kosmetologia/tca-touch/).

W ostatnich latach w skutecznym odmłodzeniu skóry tych partii dużą popularność zyskał zabieg mezoterapii mikroigłowej, który obejmuje jej kontrolowane uszkodzenie poprzez nakłucia bardzo cienkimi igłami. Nierzadko określana mianem terapii indukcyjnej w procesie tworzenia nowych włókien kolagenowych, polega na wykonaniu nawet kilkadziesiąt tysięcy mikronakłuć, stymulujących samoodnowę i autoregenerację skóry. Biorąc pod uwagę budowę anatomiczną i to, że zawiera z natury mniej kolagenu niż skóra twarzy, w wyniku powstałych mikrourazów doprowadzamy do stymulacji dzielenia i różnicowania się fibroblastów oraz komórek macierzystych, a co za tym idzie, tworzenia zupełnie nowych włókien, kluczowych dla kondycji okolic szyi i dekoltu. Powstają również inne składniki macierzy międzykomórkowej, jak elastyna, glikozaminoglikany czy kwas hialuronowy – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry (https://klinikamedikos.pl/kosmetologia/mezoterapia-mikroiglowa-roller/).

W przypadku szyi, a także odpowiedniej pielęgnacji skóry na dekolcie, bardzo ciekawym rozwiązaniem są terapie łączone, wykorzystujące choćby siłę peelingów i mezoterapii mikroigłowej lub igłowej. Ta pierwsza poprzez mikronakłucia dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, umożliwia jeszcze głębsze wnikanie substancji aktywnych, a także bardziej nasiloną przebudowę tkanki i wpływ na stan skóry. W rezultacie otrzymujemy nie tylko poprawę kondycji, ale redukcję zmarszczek okolicy szyi i na dekolcie, większe napięcie, gęstość i ogólne wygładzenie. (https://klinikamedikos.pl/kosmetologia/silnie-redukujacy-zmarszczki-i-napinajacy-skore-phantastic-m-e-s-o-c/).

Aby poprawić jakość oraz uzyskać efekt bardzo silnej rewitalizacji, nawilżenia, elastyczności i redukcji powstałych zmarszczek, w gabinecie kosmetologii często stosuje się mezoterapię igłową, a także stymulatory tkankowe na skórę szyi i dekolt. Podobnie jak na twarzy poprzez śródskórne podanie specjalistycznych koktajlów, których bazę stanowi głównie nieusieciowany kwas hialuronowy, zapewniamy również odpowiednie nawodnienie i potrzebne do jej właściwego funkcjonowania – składniki odżywcze (https://klinikamedikos.pl/medycyna-estetyczna/mezoterapia-iglowa-anti-aging/).

W przypadku zmarszczek poziomych szyi i/lub głębszych na dekolcie, dobrą alternatywą jest zastosowanie produktów będących pewnego rodzaju pomostem pomiędzy tradycyjną mezoterapią igłową a wypełniaczem. Ze względu na swoistą budowę cząsteczki kwasu hialuronowego delikatnie „wypełniają” zmarszczki płytkie i głębokie, dodatkowo zmuszając tkankę do silnej odbudowy i ujędrnienia (https://klinikamedikos.pl/medycyna-estetyczna/mezoterapia-iglowa-anti-aging-cytocare-715/). Preparat stymulujący zaś dodatkowo wymusi odnowę struktury skóry, poprzez pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny. Sprawi, że efekt końcowy zabiegu to intensywne zagęszczenie i zdecydowanie młodszy wygląd, które dla szyi i na dekolcie stanowią bardzo duży problem (https://klinikamedikos.pl/medycyna-estetyczna/nucleolift-innowacyjny-biostymulator/).

Podsumowanie.

Skóra szyi i dekoltu ze względu na swą anatomiczną budowę jest niezwykle delikatna i z łatwością poddaje się działaniu wielu różnych czynników zewnętrznych, w tym promieniowaniu UV. Szybko staje się wiotka (spowodowane zanikiem tkanki podskórnej) i może mieć czasem nie mały kłopot w postaci „drugiego podbródka” lub z przerostem powięzi. Wymaga więc szczególnej troski i o tym warto pamiętać. Bardzo szybko traci swą jędrność i elastyczność. Niezwykle słabo broni się przed powstawaniem kolejnych zmarszczek, a cofnięcie tych wszystkich zmian nie jest takie proste, nawet w przypadku medycyny estetycznej i wymaga dużego nakładu czasu. Wychodząc z założenia, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, aby cieszyć się piękną szyją i nie mniej cudowną skórą dekoltu, nie zapominajmy o ich potrzebach zarówno w codziennej pielęgnacji domowej jak i gabinetowej.

 

Agnieszka Wiszniewska,

Ekspert kosmetologii twarzy i ciała,

Klinika Urody MediKos.

Masz pytanie?

Zapraszamy do kontaktu z nami