Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Liposomy: niewątpliwa siła kosmetyku

Pamiętam czas, kiedy o liposomach było bardzo głośno. Pisma branżowe rozpisywały się o możliwości zamknięcia składników aktywnych w małych „kapsułkach”, dzięki czemu zwiększano ich siłę działania na skórę.

W dobie kolejnych kosmetologicznych nowości ten cudowny „wynalazek” nanotechnologii został nieco zapomniany. A szkoda, bo właśnie dzięki nim produkty do pielęgnacji skóry, stały się zdecydowanie bardziej skuteczne.

Krótka historia liposomów.

Odkryte przez angielskiego hematologa (Alex Bengham) w 1961r., przypominają małe pęcherzyki, wypełnione wodą lub wodnym roztworem. Otoczone podwójną warstwą lipidową – o podobnej budowie do błon biologicznych – nie bez powodu nazywano „nanozbiorniczkami”. Ich jądro wypełnia bowiem zawartość wybranych składników aktywnych.

Substancje aktywne.

Większość składników pożądanych w kosmetologii nie posiada zdolności samodzielnego pokonania bariery naskórka. Działają więc jedynie powierzchownie lub wbudowują się w jego zewnętrzną warstwę. Tak zachowują się cenione za swoje terapeutyczne właściwości witaminy (A, B, C, E), koenzym Q10, kwas hialuronowy czy różne wyciągi ziołowe.

Pierwsze nośniki w kosmetologii.

Liposomy to pierwsze nośniki substancji biologicznie aktywnych zastosowane w kosmetologii, dermatologii i medycynie. Wykorzystywane są przede wszystkim do transportu tych wyjątkowo mało stabilnych, w tym: protein (kolagen, elastyna), ekstraktów roślinnych, olejków eterycznych, składników silnie nawilżających aby dotarły dokładnie w miejsca, w których powinny być uwolnione. Ponieważ bez problemu pokonują barierę naskórkową, umożliwiają w ten sposób wprowadzenie zawartości swojego jądra do głębszych warstw skóry. W przypadku bardzo nietrwałych składników, dodatkowo chronią je przed rozkładem. Same natomiast jako dość delikatne struktury, pod wpływem enzymów naskórkowych, ulegają rozpadowi, uwalniając całą zawartość swojego wnętrza. Stanowią więc całkowicie bezpieczny i biodegradowalny materiał transportu.

Liposomy, a wpływ substancji aktywnych na skórę.

Dzięki odkryciu liposomów, możliwe stało się dostarczenie zarówno tlenu jak i różnych składników aktywnych w głąb skóry w ich trwałych formach i dokładnie w takich ilościach, jakich skóra potrzebuje. Maksymalne wykorzystanie ich właściwości, zapewnia lepsze uwodnienie, ochronę, poprawę mikrokrążenia czy przemiany materii komórkowej. Zawartość każdej „lipidowej kuleczki” sprawia, że użyte przez nas serum, żel, krem lub lotion ma zdecydowanie większą siłę działania, a na same efekty wybranej kuracji gabinetowej bądź domowej, nie trzeba długo czekać. Stosowane więc produkty do pielęgnacji skóry zawierające liposomy to już nie tylko „zwyczajne” kosmetyki działające na powierzchni naskórka, ale te, które mają znaczący wpływ na jego głębsze warstwy. Dlatego też należy pamiętać, że powinny być one dobierane niezwykle starannie, mając na uwadze indywidualne potrzeby skóry.

Masz pytanie?

Zapraszamy do kontaktu z nami