Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Misja specjalna: ochrona przeciwsłoneczna

Po długiej i mroźnej zimie, spragnieni słońca eksponujemy nasze twarze i ciała od momentu, kiedy tylko promienie nabierają siły, a temperatura powietrza staje się dla nas zdecydowanie przyjemniejsza w odczuciach.

Delikatna opalenizna sprawia, że czujemy się młodsi i pogodniejsi. Faktem jest, że dzięki słońcu organizm ludzki produkuje więcej hormonów szczęścia – endorfin. Warto jednak pamiętać, że jego nadmiar szkodzi skórze, intensyfikuje zachodzące w niej procesy starzenia, może prowadzić do oparzeń, a nawet powstania zmian nowotworowych i/lub raka skóry.

Świadomość czyhających niebezpieczeństw i wiedza o produktach będących efektem najnowszych metod ochrony przeciwsłonecznej pozwolą bezpiecznie korzystać z uroków słońca i skutecznie uchronią przed jego szkodliwym działaniem.

Od podstaw…

Rodzaje promieniowania słonecznego:

 • UVA – niezależnie od pory roku i stopnia zachmurzenia przenika w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenowe i odpowiada za intensywność zachodzącego procesu fotostarzenia (przedwczesne zmarszczki, utrata jędrności, przebarwienia). Może powodować reakcje alergiczne, a w mniejszym stopniu rumień,
 • UVB – pobudza proces wytwarzania barwnika przez melanocyty i daje efekt „opalonej skóry”. Stymuluje wytwarzanie witaminy D w skórze, ale w przypadku dłuższej ekspozycji na słońcu i braku odpowiedniej ochrony, przyczynia się do powstawania rumienia, oparzeń, a także wzrostu ryzyka rozwoju raka skóry – czerniaka.
 • UVC – absorbowane przez warstwę ozonową, nie wykazuje wpływu na skórę.

Coraz większą wagę przywiązuje się także do działania:

 • IR – promieniowania podczerwonego – może rozgrzać skórę nawet do temperatury ok. 40’C, przez co niszczy włókna kolagenowe, wzmaga jej wrażliwość i zdolność do powstawania rozszerzonych naczynek,
 • HEV – światła widzialnego niebiesko – fioletowego (emitowane również przez ekrany komputerów, telewizorów czy smartfonów) – penetruje skórę głębiej niż promieniowanie UV. Uszkadza DNA komórek i przyspiesza przedwczesne starzenie się skóry.

Kosmetyki z filtrem do zadań specjalnych…

Systematyczna ochrona przeciwsłoneczna to bezwzględny obowiązek nie tylko latem. Wybierając odpowiedni dla siebie produkt należy wziąć pod uwagę:

 • karnację skóry i jej ewentualne skłonności do podrażnień/alergii,
 • miejsce (tutaj także panujący klimat) oraz sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Kilka istotnych właściwości „dobrego” preparatu z filtrem:

 • chroni przed promieniowaniem UVA i UVB (symbol PA – PROTECTION GRADE OF UVA, maksymalny wskaźnik: +++; symbol SPF – SUN PROTECTION FACTOR, najwyższy wskaźnik: SPF50+). Zawiera filtry HEV i IR.
 • bazuje na działaniu filtrów mineralnych (bezpieczny dla skóry wrażliwej, zalecany dzieciom, działa zaraz po aplikacji). Filtry chemiczne wybieramy, kiedy potrzebujemy lekkiej konsystencji produktu (aktywne dopiero po 20 minutach),
 • zwykle działa przez okres 2-3 godzin po nałożeniu,
 • wodoodporny – co oznacza, że jest bardziej trwały niż ten „zwykły”. Wymaga jednak powtórnego wsmarowania po upływie 2-3 godzin i po każdej kąpieli,
 • zawiera inne cenne składniki: zapobiegające starzeniu się skóry, odżywcze czy dodatkowo nawilżające.

Właściwa ochrona przeciwsłoneczna…

Dermatolodzy i kosmetolodzy wspólnie apelują aby unikać słońca w godzinach jego największej aktywności: 10 – 15. Właściwie dobrany preparat z filtrem to absolutna konieczność aby czuć się bezpiecznie ze względu na nieustanny kontakt z promieniowaniem UV, HEV i IR.

Dbajmy więc o swoje i bliskich zdrowie wybierając świadomie tylko adekwatną do potrzeb skóry ochronę przeciwsłoneczną i stosując ją regularnie bez względu na porę roku.

Masz pytanie?

Zapraszamy do kontaktu z nami