
Misja specjalna: ochrona przeciwsłoneczna
Po długiej i mroźnej zimie, spragnieni słońca eksponujemy nasze twarze i ciała od momentu, kiedy tylko promienie nabierają siły, a temperatura powietrza staje się dla nas zdecydowanie przyjemniejsza w odczuciach.
Delikatna opalenizna sprawia, że czujemy się młodsi i pogodniejsi. Faktem jest, że dzięki słońcu organizm ludzki produkuje więcej hormonów szczęścia – endorfin. Warto jednak pamiętać, że jego nadmiar szkodzi skórze, intensyfikuje zachodzące w niej procesy starzenia, może prowadzić do oparzeń, a nawet powstania zmian nowotworowych i/lub raka skóry.
Świadomość czyhających niebezpieczeństw i wiedza o produktach będących efektem najnowszych metod ochrony przeciwsłonecznej pozwolą bezpiecznie korzystać z uroków słońca i skutecznie uchronią przed jego szkodliwym działaniem.
Od podstaw…
Rodzaje promieniowania słonecznego:
- UVA – niezależnie od pory roku i stopnia zachmurzenia przenika w głąb skóry, niszcząc włókna kolagenowe i odpowiada za intensywność zachodzącego procesu fotostarzenia (przedwczesne zmarszczki, utrata jędrności, przebarwienia). Może powodować reakcje alergiczne, a w mniejszym stopniu rumień,
- UVB – pobudza proces wytwarzania barwnika przez melanocyty i daje efekt „opalonej skóry”. Stymuluje wytwarzanie witaminy D w skórze, ale w przypadku dłuższej ekspozycji na słońcu i braku odpowiedniej ochrony, przyczynia się do powstawania rumienia, oparzeń, a także wzrostu ryzyka rozwoju raka skóry – czerniaka.
- UVC – absorbowane przez warstwę ozonową, nie wykazuje wpływu na skórę.
Coraz większą wagę przywiązuje się także do działania:
- IR – promieniowania podczerwonego – może rozgrzać skórę nawet do temperatury ok. 40’C, przez co niszczy włókna kolagenowe, wzmaga jej wrażliwość i zdolność do powstawania rozszerzonych naczynek,
- HEV – światła widzialnego niebiesko – fioletowego (emitowane również przez ekrany komputerów, telewizorów czy smartfonów) – penetruje skórę głębiej niż promieniowanie UV. Uszkadza DNA komórek i przyspiesza przedwczesne starzenie się skóry.
Kosmetyki z filtrem do zadań specjalnych…
Systematyczna ochrona przeciwsłoneczna to bezwzględny obowiązek nie tylko latem. Wybierając odpowiedni dla siebie produkt należy wziąć pod uwagę:
- karnację skóry i jej ewentualne skłonności do podrażnień/alergii,
- miejsce (tutaj także panujący klimat) oraz sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Kilka istotnych właściwości „dobrego” preparatu z filtrem:
- chroni przed promieniowaniem UVA i UVB (symbol PA – PROTECTION GRADE OF UVA, maksymalny wskaźnik: +++; symbol SPF – SUN PROTECTION FACTOR, najwyższy wskaźnik: SPF50+). Zawiera filtry HEV i IR.
- bazuje na działaniu filtrów mineralnych (bezpieczny dla skóry wrażliwej, zalecany dzieciom, działa zaraz po aplikacji). Filtry chemiczne wybieramy, kiedy potrzebujemy lekkiej konsystencji produktu (aktywne dopiero po 20 minutach),
- zwykle działa przez okres 2-3 godzin po nałożeniu,
- wodoodporny – co oznacza, że jest bardziej trwały niż ten „zwykły”. Wymaga jednak powtórnego wsmarowania po upływie 2-3 godzin i po każdej kąpieli,
- zawiera inne cenne składniki: zapobiegające starzeniu się skóry, odżywcze czy dodatkowo nawilżające.
Właściwa ochrona przeciwsłoneczna…
Dermatolodzy i kosmetolodzy wspólnie apelują aby unikać słońca w godzinach jego największej aktywności: 10 – 15. Właściwie dobrany preparat z filtrem to absolutna konieczność aby czuć się bezpiecznie ze względu na nieustanny kontakt z promieniowaniem UV, HEV i IR.
Dbajmy więc o swoje i bliskich zdrowie wybierając świadomie tylko adekwatną do potrzeb skóry ochronę przeciwsłoneczną i stosując ją regularnie bez względu na porę roku.
Masz pytanie?
Zapraszamy do kontaktu z nami