Jak wybrać serum idealne?
Jesień to czas, który powinien upłynąć pod znakiem SERUM jako kluczowego kosmetyku dla naszej skóry.
Upragnione i wyczekiwane lato odcisnęło już na niej swoje piętno, a skoncentrowane preparaty mogą okazać się doskonałym sposobem na wzmocnienie i regenerację cery również i zimą. Od czego więc zacząć i jak mądrze wybrać serum idealne dla naszej skóry?
Na dobry początek …
Podstawą wyboru każdego produktu do pielęgnacji zarówno twarzy jak i ciała zawsze jest “wsłuchanie się” w potrzeby skóry tak aby z nią współpracować i wesprzeć w odpowiednim kierunku. Jeśli mamy z tym problem albo pojawiają się jakieś wątpliwości, warto skorzystać z porady/konsultacji w gabinecie kosmetologii, gdzie specjalista z pewnością je rozwieje, a dodatkowo być może zaproponuje profesjonalną pozycję adekwatną do wymagań, obecnego stanu skóry oraz efektu końcowego, jaki chcielibyśmy uzyskać po zastosowaniu danego serum.
Serum nie zastąpi kremu i odwrotnie …
Pamiętajmy, że serum to zestaw bardzo silnych substancji czynnych, znacznie intensywniejszych niż tych zastosowanych w kremie użytym po jego wchłonięciu. Dlatego też oba powinny być ze sobą kompatybilne i nie wykluczać użycia drugiego. Traktujemy je zawsze jako nierozłączny duet, w kolejności nakładania: najpierw serum (na oczyszczoną i stonizowaną skórę), a później krem. Pierwszy w zależności od rodzaju skóry możemy wybrać w formie wodnej, najczęściej w postaci lekkiego żelu, którego bazą jest woda (każdy rodzaj cery) albo olejowej – będącej mieszaniną olejów, emolientów i substancji aktywnych rozpuszczalnych w tłuszczach (skóry, których problemem nie jest nadmiar sebum).
Zweryfikuj skład produktu …
Jeśli mamy już bazę – diagnozę skóry – pierwszą rzeczą, na którą zawsze zwracamy uwagę to skład, a co za tym idzie – działanie naszego przyszłego preparatu. Obecnie do jednych z najbardziej cenionych w dermatologii i/lub kosmetologii składników aktywnych zawieranych w serach jest retinol i jego pochodne. Wynika to z szerokiego spektrum zastosowania w terapiach skóry: trądzikowej, dojrzałej czy naczynkowej. W każdym przypadku sprawdzi się też oczywiście kwas hialuronowy, o silnym działaniu nawadniającym. Koenzym Q10 natomiast wykorzystuje się przede wszystkim w pielęgnacji i profilaktyce anti – aging. Podobnie mają się peptydy mimetyczne (więcej o peptydach na blogu tutaj), wiatminy: C i E, kolagen czy roślinne komórki macierzyste. Witamina C – uznawana za sekret młodości każdej cery – dodatkowo sprzyja w leczeniu skóry wrażliwej i naczynkowej. Działa także rozświetlająco i delikatnie minimalizuje przebarwienia skórne.
Bardzo popularne stały się również produkty skoncentrowane z niacynamidem (wit. B3), którego wszechstronne działanie wykorzystuje się w pielęgnacji skóry naczyniowej, atopowej, nadmiernie reagującej na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, z problemem trądziku młodzieńczego i wieku dojrzałego, a nawet różowatego.
Serum wyjątkowe …
Rozpatrując składniki aktywne zawarte w serach cieszących się na ten moment największą popularnością, ze względu na uzyskany efekt końcowy, nie można pominąć tych zawierających różnorodne kwasy. Ich stężenie będzie zdecydowanie niższe niż tych użytych w gabinecie, ale jeśli tylko produkt należy do profesjonalnej pielęgnacji domowej, współgra z zabiegami i został polecony przez kosmetologa jako ich dopełnienie, z pewnością zwiększy szanse na oczekiwany ostateczny rezultat terapii i doskonale poradzi sobie z nie jedną niedoskonałością naszej cery.
Najczęściej w serum znaleźć można kwas: pirogronowy, migdałowy, fitynowy czy laktobionowy. W tym przypadku każdy produkt wymaga konsultacji kosmetologa i jego odpowiedniego dobrania, ponieważ wymagają odpowiedniej procedury pielęgnacji, a niewłaściwie użyte mogą przysporzyć zdecydowanie więcej problemów niż korzyści.
Ostateczny wybór …
Podsumowując, nie wybierajmy serum kierując się luksusowo wyglądającym flakonikiem z pipetką, oszałamiającym zapachem albo oznaczeniem: “Eco” czy “35+, 65+” itp. Zawsze zwracajmy uwagę na jego skład i działanie aby było zgodne z naszymi oczekiwaniami. I nie zapominajmy o jego użyciu, bo odpowiednio dobrany daje szybkie i optymalne efekty i jest absolutnie niezbędny w codziennym rytuale pielęgnacji każdej skóry.
Masz pytanie?
Zapraszamy do kontaktu z nami